Kaip atpažinti ar Jūsų vaiko raumenų tonusas yra geras?

Sveikos mamytės,

noriu labai trumpai papasakoti apie raumenų tonusą. Ar esate girdėjusios terminus, per didelis ar per mažas raumenų tonusas? Vienas sveikų vaikų požymis – geras raumenų tonusas. Visų pirma, kas tai yra raumenų tonusas?

Raumenų tonusas – tai nevalingas raumenų įsitempimas. Mūsų raumenys, net ramybės būsenoje būna šiek tiek susitraukę tam, kad galėtume išlaikyti pusiausvyrą ir savo kūną tam tikroje padėtyje, sėdėti tiesia nugara, laikyti galvą ir t.t. Taip pat raumenų tonuso pagalba mes galime atlikti judesius.
Raumenų tonusą turime visi, bet kaip žinoti ar tonusas geras ar ne?
Geras raumenų tonusas liūdija gerą smegenų ir raumenų veiklą.
Raumenų tonusą nustato gydytojas neurologas, tačiau sumažėjusį arba padidėjusį raumenų tonusą gali pastebėti ir pačios mamytės.

Per didelis raumenų tonusas – tai, kai mažylis įsitempęs, sunkiau aprengti ir nurengti, pakeisti sauskelnes, pakelti rankytę ar kojytę, ištiesti pirštelius, vaikutis tiesiog nenori leisti sulenkti ar ištiesti savo galūnių, jis tiesiog “sustingęs”. Tokie mažyliai negali atsipalaiduoti, netgi šiltoje vonelėje. Tačiau padidėjęs raumenų tonusas yra norma patiems mažiausiems, nuo gimimo iki 1-2 mėnesio pabaigos. Tuo laikotarpiu judesiai būna netikslūs, monotoniški, padidėjusį tonusą tuomet rodo suspausti rankų pirščiukai, sulenktos rankytės ir kojytės.

Per mažas raumenų tonusas – mažylis būna suglebęs, naujagimis guli “varlytės” poza, ištiesęs pirščiukus, visas atsipalaidavęs. Mažylio sąnariukai yra laisvi, raumenys atrodo suglebę ir minšti. Vaikučio raida šiek tiek atsilieka nuo bendraamžių: sumažėjusį raumenų tonusą turintiems vaikams sunkiau išmokti sėdėti, ropoti, vartytis ir.t.t.

Ką reikėtų daryti jei raumenų tonusas per mažas arba per didelis?
Jeigu raumenų tonuso pakitimai nėra dideli, užtenka kūdikio masažo ir mankštelės. Padidėjusiam raumenų tonusui reikia atpalaiduojančio masažo ir gydomosios mankštos. Esant mažam tonusui – masažiukas turėtų būti labiau stimuliojantis.
Geriausia, kad bent pirmąsiais procedūras atliktų specialistai, nes gydomieji masažai dažniausiai gerokai skiriasi nuo tų, kuriuos tėveliai atlieka savo sveikiems vaikams. Specialistai masažus dažniausiai atlieka ciklais.

Kodėl svarbu gydyti raumenų tonuso pakitimus?
Esant per mažam ar per dideliam raumenų tonusui judesiai nebūna kokybiški, todėl pačiam mažyliui sunkiau vystytis. Nuo vaikučio judesių priklauso, ne tik jo fizinė, bet ir protinė raida, todėl labai svarbu, kad mažylis, atitinkamai, pagal amžių atliktų tam tikrus judesius. Laiku išmoktas žaislo griebimas, galvytės laikymas, vartymasis, sugebėjimas pasukti galvytę į vieną ar kitą pusę, vėliau ropojimas ir t.t., padeda vystytis, suvokti aplinką, pažinti ir tobulėti protiškai. Jeigu vienoje pusėje raumenų tonusas didesnis, kitoje mažesnis, vaikučiui bus sunku atlikti judesius simetriškai, todėl gali šleivėti pėdutės, krypti stuburiukas. Tokie vaikučiai dažnai būna nevikrūs ir nerangūs.

Dalinkimės kartu!
  •  
  •  
  •  
  •  

Published by

Viktorija Paltanavičiūtė

Kūdikių ir vaikų kinezeterapeutė. Dirbanti su vaikais daugiau 6 metus. Specialistė masažuoja, veda mankštelės vaikams nuo 2 mėnesių iki 3 metų. Teikia konsultuojas ir atvyksta pas mamytes į namus vaikų masažams. Dėl masažų kreipkitės: +370 673 41498 arba viktorija.paltanaviciute@gmail.com